29 11 2011

TARİH NEDİR? (Edward Hallett Carr) ''özet''

1. BÖLÜM

Temel olgular denilen bu gibi bilgiler, genellikle tarihin kendisinden çok tarihçinin kullandığı hammeddeler grubuna girer.

Tarih aslanda, geçmişi yaşanan anın gözlerinden ve onun sorunlarının ışığında görmekten oluştuğu ve tarihçinin başlıca işinin kaydetmek değil, değerlendirmek olduğu anlamında, Croce bütün tarihin 'çağdaş tarih' olduğunu ilan etmiştir.

(Her tarihi yargını altındaki pratik gerekler bütün tarihe çağdaş tarih karakterini verir, çünkü böylelikle anlatılan olaylar zaman içinde her ne kadar uzak gözükselerde , tarih gerçekte o olayların hatırlandığı şimdiki anın gerekleriyle ve konumlarıyla ilgilidir.)

Tarih kelimesinin bugün kullanılan 2 anlamı vardır; hem tarihçi tarafından yürütülen soruşturmayı hemde tarihçinin soruşturduğu geçmiş olaylar dizisini.

Tarih, tarihçilerin yaşantısıdır.Tarihçiden başkası onu yapamaz, tarihi yapmanın tek yolu onu yazmaktır, der.Bir tarih eserini ele alınca, ilk ilgileneceğimiz içindeki olgular değil, onu yazan tarihçi olmalıdır.Olguları incelemeden önce tarihçiyi inceleyin.

Tarih, yorum demektir.Tarihçi hakkında yazdığı kimsenin zihinleriyle şöyle yada böyle bir ilişki oluturmadıkça tarih yazılamaz.Dili kullanması onu tarafsız olmaktan alıkoyar.Eğer tarihçi, üzerinde çalıştığı tarih dönemine zorunlu olarak kendi gözünün gözlerinden bakarsa ve geçmişin sorunlarını bugünün sorunlarına bir anahtar olarak incelerse, bir salt pragmatik olgular görüşüne düşmez.Doğru yorumun ayracının bugun ki bir amaca uygunluğu olduğunu ileri sürer.

Tarihin olguları hiçtir, yorumsa herşeydir.Önce kaynak okuyarak ve defterlerini olgularla doldurarak uzun bir hazırlık dönemi geçirir ve sonra bu bitince kaynaklarını bir yana koyar, defterlerini çıkarıp baştan sona kitabını yazar.Bu bence inandırıcı ve kabul edilir değildir.Birkaçını okumaya başlar başlamaz, bana şiddetli bir itilim gelir ve yazmaya başlarım.

Tarihçiyle olguları arasındaki ilişki bir eşitlik bir alışveriş ilişkisidir.Tarihçi ve tarihin olguları birbirleri için gereklidir.Tarihçi olguları olmaksızın köksüz ve boş, olgular tarihçileri olmadan ölü ve anlamsızdır.Tarihçi ve olguları arasında kesintisiz bir karşılıklı  etkileşim süreci, bugün ile geçmiş arasında bitmez bir dialog...

 

 

(BU ÖZET SADECE ustamihriban.blogcu.com 'DA BULUNMAKTADIR)

6409
0
0
Yorum Yaz